28 Temmuz 2013 Pazar

Devler Geçidi - İrlanda

95. Gün (Devler Geçidi - İrlanda)

Kuzey İrlanda’da Country Antrim’ de yer alan Devler Geçidi' ndeki muazzam jeolojik oluşumlar insanı büyülemektedir. Hatta UNESCO tarafından Dünya Miras Alanları listesine alınmıştır.

Magmanın yer yüzene çıkan sıcak ve akıcı olan lavlar büyük alanları kolaylıkla kaplarlar. Volkanik alanlarda lav yığınları meydana gelmektedir. Her sıcak sıvı soğudukça büzülür. Lav kristalize olacak kadar soğuduğunda düzgün bir kalıpla çatlar ve sıcak yaz dönemlerinde kuruyan çamurlu göllerin altı gibi çatlaklara benzer şekilde genelde altı köşeli bir şekil oluşturur. Lavdaki temel farklılık çatlakların üstten alta doğru akarak tabanda genişlemesidir. Sonuç ise kendine özgü bazalt sütun ağlarıdır. Hepsi birbirine ince aralıklarla yakın durmaktadır. Jeologlar bu çatlaklara “bağlantı” ve tümüne ise “sütun bazaltı” demektedir. Sütunların genişliği genelde 46 cm’dir. Bazı alanlarda ise daha büyükleri yer almaktadır. Devler Geçidi bu eşsiz oluşumların en güzel örneğidir.

Bir de bu geçide ait bir efsane vardır. Efsaneye göre Devlet Geçidi, İrlandalı dev Finn Mac Cool tarafından yapılmıştır. Finn Mac Cool rakibi Finn Gall ile savaşmak üzere İskoçya’ya yürüyebilmek için sütunları tek tek denize taşır. Bu çalışması bittiğinde dinlenmeye karar verir. Bu arada Finn Gall İrlanda’ya geçer ve uyuyan devin cüssesi karşısında şaşırır ve korkar. Özellikle de Mac Cool’ un eşi ona, bunun aslında çocukları olduğunu söylediğinde dehşete düşer. Hayatından endişe ederek geri çekilir ve arkasındaki geçidi yok eder. Bugün bunun kalıntıları Antrim kıyısında yer almaktadır.

Geçit ile ilgili bazı notlar:
·         Yaklaşık olarak geçidi 40.000 bazalt sütün oluşturur.
·         En uzun sütun deniz seviyesinden yaklaşık 12.2 m yüksekliktedir.
·         Lavların saat başına 48 km’den fazla bir hızla yokuş aşağı aktığı kaydedilmektedir.

Fotoğrafları incelediğinizde çok beğeneceğinizi umuyorum.


Renk Kodu: C: 13 M: 38 Y: 0 K: 0


5 yorum:

Ne güzel kelimeler onlar... Parmaklarınıza sağlık...