14 Temmuz 2013 Pazar

Bodrum Gümüşlük

81. Gün (Bodrum Gümüşlük)

Sevgili dostlar geçen gün geçen gün dostlarımla Gümüşlüğe gittik. Bunca yıldır Bodrum’da yaşadığım halde gitmek kısmet olmamıştı. İnanın bana çok ama çok beğendim. En önemlisi de ancak bu kadar doğal bir coğrafya olabilir diye de ekleyebilirim… Vaktimiz kısıtlı olduğu için az bir süre kalabildik. Bunun yetmediğini söyleyebilirim. Neyse sizler için çok güzel fotoğraflar çektim ama öncelikle bu güzel beldeyle ilgili çok kısa bir bilgi vermek istiyorum. 

Antik çağdaki Myndos kentinin yerine kurulmuştur. Myndos sözcüğü etimoloji yönünden incelendiğinde “Ana Tanrıça’ ya Tapınma” anlamına gelir. Ayrıca Herodotos’ da da bir ilk çağ kenti olarak ismi geçer. Myndos’ un arkasındaki tepelerde, uzun burnun ucunda gümüş ocakları bulunuyordu. Daha sonra buraya verilen Gümüşlük ismi bu maden ocaklarından kaynaklanıyordu.
Tarihçi Pausanias’a göre Halikarnassosla beraber Troizen kökenli göçmenlerce kurulmuştur. Plinius ise Eski Myndos diye adlandırdığı alanda Leleg yerleşimi olduğunu söyler. Aslında Myndos’ un ilk sakinleri Leleglerdir. M.Ö.IV.yy. da Pers Satrabı Mausollos’un Halikarnassos’a taşımadığı iki Leleg yerleşiminden biridir.
Herodotos’dan öğrendiğimize göre İonia’lıların Perslere karşı başlattığı ayaklanmaya bir gemi vererek katılmışlardır. Ayrıca Büyük İskender’in ordularına karşı tek başına karşı koymasıyla ünlenmiştir. 
Günümüzde Gümüşlük beldesinin altında antik Myndos’ un kalıntıları bulunmaktadır. Nitekim Gümüşlük’ deki birçok evin duvarlarında Helenistik döneme tarihlenen sütun başlıkları, mimari parçalar kullanılmıştır. Antik kentin kalıntıları daha çok Karatoprak (Turgut Reis) ile Gümüşlük arasındaki yolun üzerinde, denize 1 km. uzaklıktaki Bozdağ’ın tepelerinde görülebilmektedir. Bu kalıntılar dışında yöredeki yüzey araştırmalarında çok yaygın biçimde çanak-çömlek parçalarına rastlanmıştır.

Gümüşlük hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz aşağıdaki siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Fotoğraflarla Gümüşlükte neler yapabileceğinizi anlatacağım. En güzel gün batımını 
izleyemeden döndüğüm için üzülüyorum ama bir daha ki sefere diyelim...

Renk Kodu: C: 100 M: 100 Y: 0 K: 13

Mutlaka balık yemelisiniz...Mekanların güzelliğine ne demeli?

Çay bahçesinde güzelce çayınızı yudumlayıp bir de yanında mutlaka tost yemelisiniz... ( Ben öyle yaptım:))
Tavşan Adası'na yürüyebilirsiniz...

Dostlarınıza hediyelik eşyalar alabilirsiniz...

Dostlarım:)))


Plajda denize girebilir ve sonrasında da bu güzelim manzara eşliğinde kahve içebilirsiniz.

Ve tabi ki lokma yemeden olmaz.
Eve dönmeden önce de Bodrum Mandalina reçeli ya da marmelatı  almayı unutmayın...

5 yorum:

 1. hic otelleriniz yokmu bu koyun etrafinda acaba

  YanıtlaSil
 2. bu yerin koyunde oteller yokmu hic foto paylasimi yapsaniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka vardır ama ben pek fazla bilmiyorum açıkcası...

   Sil
 3. Bodrum Bodruuuuuuummmm :)
  Selamlar sevgiler ;)

  YanıtlaSil

Ne güzel kelimeler onlar... Parmaklarınıza sağlık...