16 Ekim 2013 Çarşamba

Yansıma

175. Gün (Yansıma)

Bir adam ve oğlu ormanda yürüyüş yapıyorlarmış. Birden çocuk ayağı takılıp düşüyor ve cani yanıp 'AHHHHH' diye bağırıyor. 
İleride bir dağın tepesinden 'AHHHHH' diye bir ses duyuyor ve şaşırıyor. 
Merak ediyor ve 
- ''Sen kimsin?'' diye bağırıyor. Aldığı cevap 'Sen kimsin?' oluyor. 
Aldığı cevaba kızıp - ''Sen bir korkaksın!'' diye tekrar bağırıyor. Dağdan gelen ses 'Sen bir korkaksın!' diye cevap veriyor. 
Çocuk babasına dönüp 
- ''Baba ne oluyor böyle?'' diye soruyor. 
- ''Oğlum'' der babası, ''Dinle ve öğren!'' ve dağa dönüp ''Sana hayranım!'' diye bağırıyor. 
Gelen cevap ''Sana hayranım!'' oluyor. Baba tekrar bağırıyor, ''Sen muhteşemsin!'' 
Gelen cevap; ''Sen muhteşemsin!'. Çocuk çok şaşırıyor, ama halen ne olduğunu anlayamıyor. 
Babası açıklamasını yapıyor: 

- ''İnsanlar buna yankı derler, ama aslında bu yaşamdır. Yaşam daima sana senin verdiklerini geri verir. Yaşam yaptığımız davranışların aynasıdır. Daha fazla sevgi istediğin zaman daha çok sev! Daha fazla şefkat istediğinde, daha şefkatli ol! Saygı istiyorsan insanlara daha çok saygı duy. İnsanların sabırlı olmasını istiyorsan sen de daha sabırlı olmayı öğren. Bu kural yaşamımızın bir parçasıdır, her kesiti için geçerlidir.''  Yaşam bir tesadüf değil, yaptıklarınızın aynada bir yansımasıdır. 


Renk Kodu: C:0 M: 65  Y: 100 K: 13


4 yorum:

 1. Serenay Kara16 Ekim 2013 22:40

  Hocam ben Serenay. Blogunuza uzun zamandır giremiyordum.Bugün girdiğimde 175. günü yazdığınızı gördüm. Her gün ayrı bir konu, ayrı bir emek... Bu çok zor bir iş. Sizi tebrik ederim. Umarım 365 günü en iyi şekilde tamamlarsınız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım benim... Bende merakla o gün ne yazacağımı bekliyorum...

   Sil
 2. insan mühendisliği adlı kitapta ( memurların , doktorların, öğretmenlerin , öğrencilerin, askerlerin okunması şiddetle tavsiye edilen kitap) aynen şöyle yazar ; ömrümün tüm acı ve kederlerinden kurtulmak için allahtan tek bir şey için yalvarırdım, o da okuma şevkimin benden alınmaması ...

  bir zamanlar bilimteknik dergisi okurdum. aillem ne yazıkki büyü kitabı olduğu düşüncesiyle dergiyi okumamı yasakladı. annem reşat nuri güntekin ini çalıkuşu romanı nı okumam yasaklamıştı. sebebini sorduğumda büyü kitabı olduğunu söylüyordu. içerisinde ne yazıyor ki büyü kitabı olduğuna kanaat getirdin dedim. birşey diyemedi. çünkü okuması yazması yoktu. ama kitabı okumam yinede yasaktı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazdığınız kitabı edineceğim ve okuyacağım... Yazdıklarınız ruhuma dokundu diyebilirim... Ne yazsam bilemedim...

   Sil

Ne güzel kelimeler onlar... Parmaklarınıza sağlık...